جشنوارهفراخوان

ششمین جشنوارۀ نوای خرّم

آغاز یک شور موسیقایی درمنزل استاد پیشکسوت

رونمایی-از-پوستر-ششمین-جشنوارۀ-نوای-خرّم-www.honaremaa.ir

پوستر ششمین جشنواره موسیقی نوای خرّم روز شنبه ۲۲ تیرماه با حضور تعدادی از هنرمندان شرکت کننده دوره های قبل در منزل استاد کوروس سرهنگ زاده خواننده پیشکسوت موسیقی ایرانی رونمایی شد.

به گزارش هنر ما – پایگاه تخصصی هنر موسیقی ایران به نقل از روابط عمومی ششمین جشنواره موسیقی نوای خرّم، مراسم رونمایی از پوستر ششمین جشنواره و جایزه همایون خرّم ( نوای خرّم) روز شنبه بیست و دوم تیرماه سال ۱۳۹۸ در آستانه میلاد امام رضا (ع) با حضور رضا خرّم فرزند زنده یاد همایون خرّم و عضو شورای سیاستگذاری جشنواره، ناصر ایزدی دبیر جشنواره جشنواره، مریم فراهانی مدیر اجرایی جشنواره، پرهام عرب طراح پوستر و تعدادی از هنرمندان خردسال و نوجوان شرکت کننده دوره های پیشین این رویداد موسیقایی در منزل استاد کوروس سرهنگ زاده خواننده پیشکسوت موسیقی ایرانی برگزار شد.

استاد کوروس سرهنگ زاده در این مراسم ضمن قدردانی از برگزارکنندگان جشنواره موسیقی نوای خرّم بیان کرد: امروز برای من روز بسیار خوشحال کننده ای است که بچه های هنرمند سرزمینم در کنارم هستند و ما می توانیم در کنار حضور گرم و مهربان آنها شاهد رونمایی نمادین از پوستر ششمین جشنواره موسیقی نوای خرّم باشیم.

این هنرمندان عزیز و نازنین امروز به نمایندگی از سایر هنرمندان کودک و نوجوان سرزمین ایران اینجا حضور پیدا کرده اند تا به ما نشان دهند موسیقی اصیل ایرانی با حضور آنها قطعا به موفقیت های روز افزونی دست پیدا خواهد کرد.

وی ادامه داد: این برای من سعادتی است که شاهد آغاز دوره ششم جشنواره ای هستم که عنوان آن مزین به نام دوست از دست رفته و بی جانشینم زنده یاد استاد همایون خرّم است و من نیز می توانم سهم کوچکی در آن داشته باشم.

به هر ترتیب آرزو می کنم این هنرمندان عزیز در کنار سایر عوامل برگزاری جشنواره با کار و تلاش بیشتر در حفظ و اشاعه موسیقی اصیل ایرانی، همراه هنرمندان سرزمینم باشند و اجازه ندهند جالی استادان فقید موسیقی ایرانی خالی بماند. من برای همه شما عزیزان آرزوی توفیق روز افزون دارم.

پرهام عرب طراح پوستر ششمین جشنواره و جایزه همایون خرّم (نوای خرّم) نیز در این برنامه ضمن ارائه توضیحاتی درباره پوستر این دوره گفت:

پوستر ششمین جشنواره موسیقی نوای خرّم با استفاده از تصاویر اجرای هنرمندان شرکت کننده دوره های پیشین طراحی شده که کودکان هرکدام با سازهای مختلف مشغول نواختن هستند.

ما برای طراحی زمینه پوستر هم از رنگ سبز استفاده کردیم که نشانه ای از زنده بودن، زندگی و طراوتی است که موسیقی می تواند برای زندگی ما انسان ها داشته باشد. در همین قالب کوشش شده تا تصویر همین کودکان از صفحه زمینه برش خورده و اثر به جای مانده از آنها هرکدام رنگ های شادی داشته باشند. گویی اینکه این برش، شادابی و زنده بودن مضاعفی به کلیت پوستر می دهد.

این گرافیست افزود: یکی از نکاتی که در طراحی پوستر این دوره به آن توجه داشتم استفاده از عکس نوجوانی استاد همایون خرّم است که اتفاقا قدمت تاریخی این عکس دقیقا مطابق سن و سال هنرمندان شرکت کننده در جشنواره نوای خرّم است که می تواند تداعی کننده حضور یک الگوی شاخص هنری و اخلاقی برای این کودکان و نوجوانان باشد.

ما در همین چارچوب تلاش کردیم تا سایه همین عکس استاد خرّم را با رنگ زرد که یکی از رنگ های مورد علاقه این هنرمند فقید بوده طراحی کنیم. هرکدام از کادرها نیز برگرفته از نت ها و نشانه های موسیقی است.

به هر ترتیب می توان گفت پوستر جشنواره در نهایت یک تصویری کامل از اجرای کودکان در صفحه سبز زندگی است که با وجود الگوی بزرگی همچون استاد همایون خرّم، به وسیله هنر و خلاقیت، خود را از سطح زندگی روزمره جدا کرده و هر یک به این عرصه، رنگی تازه می بخشند تا همه در کنار هم نوایی خرّم سر دهند.

در پایان این مراسم صمیمانه که با شور و هیجان جالب توجهی برگزار شد، هنرمندان خردسال شرکت کننده در دوره های پیشین با اهدای نمادین شاخه گل به استاد کوروس سرهنگ زاده از مقام هنری این استاد قدیمی و نامدار موسیقی ایرانی قدردانی کردند.

جشنواره و جایزه همایون خرّم (نوای خرّم) از جمله رویدادهای معتبر حوزه موسیقی در بخش خصوصی است که طی سال های اخیر با همراهی خانواده مرحوم همایون خرّم آهنگساز فقید موسیقی ایرانی با هدف ارتقای سطح هنری و موسیقایی و استفاده از نمونه ها و الگوهای موجود در هنر ایرانی برای هنرمندان گروه سنی زیر ۱۸ سال توسط موسسه فرهنگی و هنری «رادنواندیش» با مدیریت بردیا صدر نوری و دبیری ناصر ایزدی برگزار می شود.

نوازندگان تمامی سازها، خوانندگان و همچنین گروه‌های موسیقی کودک و نوجوان داوطلب (کمتر از ۱۸ سال) می‌توانند با اجرای یکی از تصانیف و یا قطعات بی‌کلام ده تن از استادان موسیقی ایران (استاد مرتضی محجوبی، ابوالحسن صبا،روح الله خالقی،مجید وفادار، مهدی خالدی، علی تجویدی، همایون خرّم، حبیب الله بدیعی، پرویز یاحقی و اسدالله ملک) که به شکل رسمی عرضه شده، به صورت تک‌خوانی، تک‌نوازی، هم‌خوانی، هم‌نوازی و گروه‌نوازی در این جشنواره شرکت کنند.

در آخر لازم به ذکر است مهلت شرکت در این جشنواره از تاریخ ۲۲ تیرماه ۱۳۹۸ الی ۱۵ مهرماه ۱۳۹۸ در نظر گرفته شده است و علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند به سایت جشنوارۀ خرّم مراجعه فرمایند.

شرایط عمومی

متولدین از تاریخ ۲۵/۰۹/۱۳۸۰ به بعد می‌توانند در این جشنواره شرکت کنند.
رقابت در گروه‌های سنی ۴ تا ۱۸ سال خواهد بود.

شرایط اختصاصی

اثر اجرا شده باید دارای شرایط زیر باشد:
– اجرای یک اثر از ساخته‌های اساتید به نام موسیقی ایران: مرتضی محجوبی، ابوالحسن صبا، روح‌الله خالقی، مجید وفادار، مهدی خالدی، علی تجویدی، همایون خرّم‌، حبیب‌الله بدیعی، پرویز یاحقی و اسداله ملک به صورت تکنوازی، تکخوانی، همنوازی، همخوانی، همخوانی و همنوازی، گروه‌نوازی.

– شرکت کنندگان از اجرا و ارسال آثاری که بصورت توسط این اساتید اجرا شده است، خودداری نمایند (ضمن تاکید بر اهمیت ردیف در فراگیری موسیقی ایرانی، توجه نمایید در این جشنواره داوطلبین می‌بایست تنها آهنگ‌های بی‌کلام و باکلام، موزون و ملودیک و قطعات ضربی اساتید ذکر شده بالا را اجرا و ارسال نمایند. افرادی که تمایل به اجرای ردیف دارند می‌توانند در جشنواره‌هایی که به این امر اختصاص داده شده شرکت نمایند).

نوازندگان کلیه سازها (ایرانی، کلاسیک، …) مجاز به شرکت در این جشنواره هستند.

افرادی که در دوره‌های گذشته این جشنواره و یا سایر جشنواره ها شرکت کرده‌اند، این بار باید یک اثر متفاوت با دوره‌های قبل ارسال نمایند.

هر شخص می‌تواند تنها در دو اجرا برای شرکت در جشنواره ثبت نام نماید، یک اجرای غیرگروهی (تک‌نفره، ۲ یا ۳ نفره) و یک اجرای گروهی (۴ نفره و بیشتر)

داوطلبینی که قصد اجرای چند اثر در قالب یک اجرا را دارند، توجه داشته باشند که زمان برای اینگونه اجراها نباید از ۶ دقیقه تجاوز نماید.

شرایط و نحوه ثبت‌نام:

شروع ثبت‌نام از روز شنبه تاریخ ۲۲/۰۴/۱۳۹۸
پایان مهلت ثبت‌نام تاریخ ۱۵/۰۷/۱۳۹۸ساعت ۲۴ خواهد بود.

هر شخص می‌تواند در قالب اجرای فردی (تکنوازی، تکخوانی) یا گروهی (هم نوازی، هم خوانی، هم نوازی و هم خوانی) اقدام به ثبت نام مشخصات در سایت نماید.

داوطلبان ابتدا باید فرم مشخصات فردی/۲ یا ۳ نفره/ گروهی را تکمیل نمایند.

در مرحله بعد فایل تصویری اجرا با پسوند MP4 یا MOV و اندازه حداکثر ۵۰ مگابایت در جای مخصوص بارگذاری شود.

پس از تکمیل ثبت نام و بارگذاری ویدئوی اجرا و تایید نهایی توسط کاربر یک شماره پیگیری در اختیار فرد قرار می‌گیرد که برای پیگیری‌های بعدی باید نزد خود حفظ نماید.

در صورتی‌که موفق به ارسال فایل تصویری از طریق اینترنت نشدند می‌توانند فرم ثبت‌نام را تکمیل و گزینه‌ی ارسال از طریق پست را انتخاب نموده و فایل تصویری اجرای خود را با کیفیت ضبط مناسب و به صورت لوح فشرده (CD/DVD) به همراه شماره پیگیری ثبت‌نام از طریق پست سفارشی به آدرس: تهران- خیابان شهید بهشتی- خیابان کاووسی‌فر- کوچه باربد- پلاک ۳۰- طبقه اول- کدپستی ۱۵۷۷۷۱۴۳۱۱ارسال نمایند.
‌توجه:
فایل‌های غیرتصویری مورد بررسی قرار نخواهد گرفت.

فایل‌های ارسالی مسترد نمی‌شود.

داوطلبین هنگام شروع ضبط آثار ارسالی ابتدا نام و نام خانوادگی، نام اثر و نام آهنگساز را ذکر نمایند.

مهلت ارسال آثار تا پانزدهم مهر آبان ماه ۱۳۹۸ بوده و غیر قابل تمدید است.

سایر نکات

گروه‌های داوطلب می‌توانند با نام گروه، آموزشگاه‌ موسیقی یا مرکز آموزش موسیقی مربوطه در این جشنواره شرکت نمایند.

«کارِ گروهی» و شرکت «آموزشگاه‌ها» امتیاز ویژه دارد و از آنها تقدیر می‌شود.

شرکت کنندگان می‌توانند رخدادها و اخبار جشنواره را از طریق تارنمای جشنواره پیگیری نمایند.

ارسال اجرا و ثبت‌نام به منزله تایید و اجرای آن در انتخاب نهایی نخواهد بود.

پذیرش اطلاعات و تصاویر دال بر پذیرش داوطلب در مرحله داوری و نهایی نخواهد بود. از نفرات انتخاب شده توسط هیات داوران برای شرکت و اجرای حضوری در مرحله نهایی جشنواره که در آذر ماه ۱۳۹۸ برگزار می‌شود، دعوت به عمل می‌آید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

  • سلام ،خوش آمدید , مهمان
دکمه بازگشت به بالا
بستن