اخبار و رویدادهاتازه ها

پروژۀ مسافران برلین – تهران از گروه یارآوا

United-Berlin-Ensemble-www.honaremaa.ir

هنر ما – پایگاه تخصصی هنر موسیقی ایران

دیدار “گروه موسیقی یارآوا” و “آنسامبل یونایتد برلین” در برلین به بهانه‌ی ” پروژۀ مسافران برلین – تهران “.
به گزارش روابط عمومی گروه موسیقی یارآوا، پروژۀ مسافران برلین – تهران توسط آنسامبل یونایتد برلین با هدف اجرا و معرفی آثاری از آهنگسازان ایرانی شکل گرفت. در این پروژه آثاری از آهنگسازان معاصر ایران در برلین اجرا و سپس منتخبی از آثار در تهران نیز اجرا می‌شوند.
گلاره سلیمانی مدیر روابط بین‌الملل یارآوا در ‌این‌باره گفت: این پروژه که با توجه به تعداد قطعات و آهنگسازان در نوع خود پروژۀ بزرگی به حساب می‌آید، در سه بخش اجرا خواهد شد.
بخش نخست این پروژه در تاریخ ٢٨ مهر ١٣٩٧ در تالار کنسرت شهر برلین با اجرای هفت اثر از هفت آهنگساز و آثاری از الناز سیدی، علیرضا خیابانی، مهدی حسینی، آمن فیض‌آبادی، فرزیا فلاح، احسان خطیبی و اشکان بهزای برگزار شد و در آن آثاری از ٧ آهنگساز ایرانی به اجرا درآمد.

برنامۀ دوم در تاریخ‌های ١٧ و ١٨ فروردین ١٣٩٨ شامل سه کنسرت در سالن فرهنگى WABE در شهر برلین خواهد بود. در این بخش تعدادی از نوازندگان “ارکستر مدرن یارآوا” آنسامبل یونایتد برلین را همراهی خواهند کرد. در این کنسرت ۵ اثر که به سفارش آنسامبل یونایتد برلین نوشته شده‌اند نیز اولین‌بار اجرا خواهند شد.

  • در کنسرت اول (روز نخست) آثاری از رژین شرفی ، مهدی خیامی و علیرضا مشایخی اجرا می‌شود.
  • روز دوم شامل دو کنسرت خواهد بود که در کنسرت اول آثاری از کارن سلاجقه، علیرضا فرهنگ، سارا اباذری (اولین اجرای جهانی) و فوزیه مجد (اولین اجرای جهانی) و در کنسرت دوم آثاری از مهدی جلالی (اولین اجرای جهانی)، آناهیتا عباسی، علی گرجی و شاهرخ خواجه‌نوری (اولین اجرای جهانی) اجرا خواهد شد.

سلیمانی در ارتباط با قطعاتی که توسط نوازندگان ارکستر مدرن یارآوا اجرا خواهند شد گفت: قطعات “صبا” برای عود و آنسامبل اثر علیرضا فرهنگ، “کنسرتو برای تار” اثر مهدی خیامی، “افسانه‌ی دوم‌ها” برای تار و سه‌تار و آنسامبل اثر فوزیه مجد و قطعات “پیش‌درآمد و چهارمضراب” اثر مهدی جلالی و “نامه‌ی آتوسا به آلساندرا” اثر شاهرخ خواجه‌نوری برای هر دو آنسامبل، آثاری هستند که به طور مشترک توسط نوازندگان یارآوا و یونایتد برلین به رهبری کاترین لارسن اجرا خواهند شد.
او در ارتباط با این پروژه اضافه کرد: “علاوه بر این کنسرت‌ها دو میزگرد با حضور آهنگسازان ایرانى براى بحث و تبادل نظر در خصوص موسیقى معاصر ایران و آثار اجرا شده درکنسرت‌هاى ذکر شده در نظرگرفته شده است. در میزگرد اول با حضور سارا اباذرى، یاسمین شاه‌حسینى، فوزیه مجد، على گرجى، آندراس برویتیگام (مدیر هنری آنسامبل یونایتد برلین) و احسان خطیبی با محوریت مسألۀ مهاجرت (و تأثیر آن در کار آهنگسازى) بحث خواهد شد و در میزگرد دوم کاترین لارسن، سارا اباذرى، شاهرخ خواجه‌نورى، یوآخیم هاینتس، مهدى جلالى و علیرضا فرهنگ پیرامون موسیقى معاصر در کار آهنگسازان ایرانى (داخل و خارج کشور) با نگاهى به قطعاتى که در کنسرت‌ها اجرا خواهند شد به بحث خواهند پرداخت، مدیریت هر دو میزگرد با یولیا کایزر خواهد بود”.

مدیر روابط بین‌الملل یارآوا در پایان افزود: “لازم به ذکر است که بخش سوم پروژه، سفر آنسامبل یونایتدبرلین به تهران با همکاری گروه موسیقی دانشگاه تهران و گروه موسیقی یارآوا در آبان ١٣٩٨ با برگزاری چندین کارگاه، سمینار، مسترکلاس و اجرای منتخبی از قطعات ۴ کنسرت قبل خواهد بود”.

نوازندگان ارکستر مدرن یارآوا در این اجرا مهدی جلالی (سه‌تار و تنبور)، گلناز خلیلی (تار و تارباس)، یاسمین شاه‌حسینی (عود) و حامد زند کریم‌خانی (دف، تمبک و سازهای کوبه‌ای) هستند.

پروژۀ مسافران برلین – تهران از گروه یارآوا

برچسب ها

نوشته های مشابه

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

  • سلام ،خوش آمدید , مهمان
دکمه بازگشت به بالا
بستن