اردشیر کامکار دربارۀ کتاب آموزش کمانچه صحبت می کند

توضیحات

به گزارش سایت هنر ما – پایگاه تخصصی هنر ایران به نقل از ایسنا، این گفتگوی زنده ساعت ۲۱ از صفحه اینستاگرام “کمانچه” به آدرس (kamancheh@) قابل دریافت است.

اردشیر کامکار ـ آهنگساز و نوازنده کمانچه و دف ـ متولد سال ۱۳۴۱ در سنندج است. از دوران خردسالی نزد پدرش “حسن کامکار”، تئوری موسیقی و نوازندگی ساز ویولون را فراگرفت و در کودکی به عنوان نوازنده ویولون و کمانچه، به عضویت ارکستر فرهنگ و هنر سنندج درآمد.

وی در سال ۱۳۵۹ در تهران همکاری‌اش را با گروه‌های شیدا و عارف آغاز کرد و هم‌زمان نکته‌ها و ظرایف ردیف‌های سازی و آوازی موسیقی کلاسیک ایرانی را نزد استادانی چون محمدرضا لطفی، پشنگ کامکار، داوود گنجه‌ای، محمدرضا شجریان و علی اصغر بهاری آموخت.

اردشیر کامکار همواره بر این اعتقاد بوده است که ساز کمانچه قابلیت‌های بسیاری در اجرای قطعات تکنیکی و پیچیده دارد و از این رو آثاری برای کمانچه تصنیف کرده است که اجرای چنین قطعاتی در موسیقی ایرانی کم نظیر بوده است.

وی در سال ۱۳۶۵، برای اولین بار با ساز کمانچه آثاری از ابوالحسن صبا را در آلبومی به نام «به یاد صبا» به همراه برادرانش پشنگ و ارژنگ کامکار منتشر کرد.

“بر تارک سپیده” نیز با آهنگ‌سازی و نوازندگی او و تنظیم برای ارکستر توسط ارسلان کامکار که یک کنسرتو برای کمانچه و ارکستر سمفونیک است، یکی از مهم‌ترین آثار او محسوب می‌شود.

برچسب ها

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *