انتخابات خانۀ موسیقی متحول می شود؟

توضیحات

شیوع ویروس کرونا حتی بر نحوه انتخابات هیات مدیره خانه موسیقی نیز تأثیرگذار بوده است. احتمال می رود امسال این انتخابات برخلاف سالهای گذشته به شیوه الکترونیک برگزار شود؛ توفیقی اجباری که می‌تواند فضایی را برای شرکت حداکثری اعضا فراهم کند و به طور کلی تحولی در نحوه اداره این نهاد صنفی باشد.

به گزارش سایت هنر ما – پایگاه تخصصی هنر ایران به نقل از ایسنا، برگزاری الکترونیک انتخابات که پیشتر و حتی قبل از شیوع کرونا در برخی نهادهای صنفی از جمله خانه های مطبوعات امتحان شده بود، گویا قرار است امسال در خانه موسیقی نیز اجرایی شود. اتفاقی که در سی و ششمین و سی و هفتمین فصلنامه داخلی این نهاد صنفی نیز به آن اشاره شده است.

در این نشریه که درباره فعالیت‌های خانه موسیقی منتشر شده است، به انتخاب امسال این نهاد صنفی و نحوه برگزاری آن که به ناچار باید دست خوش تغییرات شود پرداخته شده و در بخشی از آن آمده است:

“به هرحال شــرایط ویژه‌ای به خانه موســیقی تحمیل شده است و انتخابات به موضوعی چالش برانگیز مبدل شده است؛ چراکه اگر برگزار نشود، ادامه حیات و فعالیت هیات مدیره‌ها با ابهام مواجه است و از سوی دیگر عدم مجوز برای تجمع، تشکیل هیات مدیره جدید را با مانع مواجه کرده اسـت و تازه اگر هم این مجوز صادر شود اعضا معمولا از حضور در مجامــع پرهیز دارند و به احتمال زیاد مجامع با حضور اندک اعضا به رسمیت خواهد رسید.

همه این موانــع و چالش‌ها خانه را به ســمت برگزاری انتخابات الکترونیک ســوق می‌دهد و به نظر می‌رســد از هم اینک خانه باید با تمهیداتی برای تغییر اساسـنامه و زمینه سازی برای برگزاری انتخابات غیـرحضوری اقداماتی انجام دهد و البته که این نظر باید با حضور همه اعضای مجمع عمومی به پختگی برسـد و بعدا برای اصلاح اساســنامه پیشنهاد شود.”

بر اساس این گزارش، تعداد انتخابات خانه موسیقی تاکنون به عددی سه رقمی رسیده است؛ ۱۰ کانون و بیست و یک سال فعالیت این نهاد با احتســاب انتخابات سالانه برای بازرس و انتخابات دوره‌ای دو ساله و بعدا چهارساله برای انتخاب هیات مدیره مرکزی و شورای عالی.

دوره قبل بود که به علت انتقاد برخی از منتقدان و تشکیک و شائبه آنها مبنی بر احتمال سالم نبودن انتخابات، برخلاف رویه قبل که این انتخابات فقط با حضور هیات مدیــره هرکانون و نظارت بازرس هیات مدیره مرکزی برگزار می‌شد، با حضور نمایندگانی از وزارت ارشاد و حراست وزارتخانه و نظارت آنها برگزار شد.

اینک دوره چهارساله مسئولیت هیات مدیره کانون‌ها و به تبع آن هیات مدیره مرکزی به پایان رسـیده است و طبق جدول بندی قرار بود انتخابات در خرداد ماه سال جاری برگزار شود که به علت شیوع کرونا و ممنوعیت تجمع، به تعویق افتاد.

احتمالا این انتخابات در هفته های پیش رو برگزار شود.

برچسب ها

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *