خانۀ هنرمندان ایران در آستانه “تعطیلی” است

توضیحات

به گزارش سایت هنر ما – پایگاه تخصصی هنر ایران به نقل از خانه موسیقی، یادداشت حمیدرضا نوربخش (مدیرعامل خانه موسیقی و عضو شورای عالی خانه هنرمندان ایران) که ۱۳ شهریور ماه در روزنامه اعتماد منتشر شد به شرح زیر است:

از اوایل اسفند ماه که کرونا تمام جهان را تحت ‌تاثیر قرار داد و همه فعالیت‌ها را فلج کرد، جامعه موسیقی نیز از این شرایط متاثر شد. در این مدت دغدغه خانه موسیقی به عنوان نهاد صنفی تخصصی اهالی موسیقی این بوده که مسائل معیشتی و دیگر مشکلات صنف را پیگیری کند و بتواند به نوعی کمک‌هایی را جذب کند تا از این بحران عبور کنیم.

کلیه مسائل صنفی و رفاهی هنرمندان از مسیر صندوق اعتباری هنر می‌گذرد، ما هم در صندوق برنامه‌ای را اعلام کردیم که بنا بر آن قرار شد حق بیمه تامین اجتماعی هنرمندان از طریق صندوق پرداخت شود. حق بیمه هرچند بار کوچکی بود اما تلاش کردیم آن را از دوش جامعه موسیقی‌ برداریم.

انجام این کار فراز و نشیب‌هایی داشت اما خوشبختانه حق بیمه سه ماه فصل بهار را موفق شدیم که از طریق صندوق اعتباری هنر پرداخت کنیم. همچنین بحث وام‌های کارآفرینی را پیگیری کردیم و در همین زمینه جلساتی با دکتر نوبخت داشتیم و ایشان هم قول دادند که کمک کنند و فکر می‌کنم در حال انجام است.

عددی تعیین شد که به عنوان وام با بهره پایین به اهالی هنر و از جمله به هنرمندان عرصه موسیقی پرداخت شود. به هر حال مشغول پیگیری هستیم که بخشی از مشکلات را حل کنیم، گرچه مشکلات بیشتر از اینهاست؛ جامعه موسیقی در طول این پنج ماه آسیب‌های بسیار جدی دیده است؛ اغلب فعالان عرصه موسیقی در حوزه آموزش موسیقی فعالیت می‌کنند و کنسرت‌ها و اجراها بخش فراگیر فعالیت‌ها نبود، هر چند که این بخش نیز به‌طور کلی تعطیل شده است.

خانه موسیقی حدود پانزده هزار عضو دارد. موسیقیدانان نواحی در نقاط مختلف کشور بسیار متضرر شدند. برنامه‌های مختلفی که در نقاط مختلف مرسوم بودند تعطیل شدند. این اواخر در مورد کنسرت‌ها مثل سینماها گفتند با رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی امکان برگزاری وجود دارد، اما در عمل استقبالی صورت نگرفت.

به هر حال در مورد کرونا نگرانی وجود دارد و این نگرانی‌ها بحق است. به همین دلیل فکر می‌کنم موسیقی بیشتر از سایر بخش‌ها آسیب دیده است. به هر حال ما تلاش‌های‌مان را انجام داده‌ایم تا کمک‌هایی را از دولت دریافت کنیم و امیدواریم در آینده نزدیک وام‌ها پرداخت شود تا در این شرایط شاید کمک کوچکی صورت بگیرد.

خانه هنرمندان ایران به عنوان مجمع همه صنوف هنری، نهاد مهمی به حساب می‌آید. من شهادت می‌دهم که متاسفانه آنچنان که باید به خانه هنرمندان ایران توجهی نشده و این مجموعه الان در حال تعطیل شدن است. اینجا نهاد بسیار مهمی هم در سطح ملی و هم در سطح بین‌المللی است و در طول این سال‌ها توانسته اعتبار خوبی کسب کند و انتظار می‌رود که بیش از اینها به خانه هنرمندان ایران کمک شود.

خانه هنرمندان ایران همه روزه صدها بازدیدکننده داشت، اما در چند ماه اخیر به دلیل شرایط ناشی از کرونا مراجعه‌ای به آن صورت نمی‌گیرد. متاسفانه از اسفند همه برنامه‌های خانه از نمایشگاه‌ها و تئاتر و کنسرت تا پخش فیلم و دیگر رویدادهای هنری و نشست‌ها تعطیل شده است.

حتی یکی، دو ماه پیش که مجوز برخی فعالیت‌ها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی صادر شد، باز هم شرایط خانه هنرمندان ایران به دوران پیش از کرونا بازنگشت و شرایط هنوز هم به همان منوال است. با توجه به هزینه‌هایی که این مجموعه دارد، مشکلات آن فراتر از حد تصور است.

ما انتظار داریم که به این مرکز توجه بیشتری صورت بگیرد، هم از طرف دولت و وزارت ارشاد و هم از سوی شهرداری. خانه هنرمندان ایران الان واقعا در خطر تعطیلی قرار دارد و امیدوارم مسوولان دولتی توجه جدی‌تری به این مجموعه داشته باشند. در مورد ردیف بودجه قول‌هایی داده شده اما متاسفانه محقق نشده است. وزارت ارشاد واقعا هیچ کمکی به خانه هنرمندان ایران نکرده است، نه الان و نه سال گذشته.

برچسب ها

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *