ثبت یک شهر به عنوان شهر ملی تنبور موجب تفرقه هنرمندان منطقه است

توضیحات

به گزارش سایت هنر ما – پایگاه تخصصی هنر ایران به نقل از موسیقی ما، خانه موسیقی ایران در نامه‌ای به وزارت میراث فرهنگی ثبت نام یک شهر به عنوان شهر ملی تنبور را اقدامی غیرکارشناسی و موجب تفرقه هنرمندان منطقه خواند.

سال گذشته مسئولان شهری شهرستان دالاهو در صدد ثبت این شهر به نام شهر ملی تنبور در سازمان میراث فرهنگی کشور شدند که این تصمیم با مخالفت نوازندگان برخی شهرهای پیرامون نظیر “کرند” و “صحنه” که فعالیت‌های فراوانی در حوزه ساز تنبور دارند، مواجه شد.

در پی این مخالفت طوماری به امضای فعالان موسیقی شهرهای مذکور به خانه موسیقی جهت توقف ثبت شهر دالاهو به عنوان شهر ملی تنبور ارسال شد.

خانه موسیقی با توجه به خواسته هنرمندان و نوازندگان تنبور زمستان سال گذشته نامه ای به استاندار کرمانشاه ارسال کرد و خواهان توقف این تصمیم شد. در بخشی از نامه خانه موسیقی به استانداری کرمانشاه آمده است:

“خاستگاه و زادگاه ساز اسطوره‌ای تنبور بدون شک در مطقه غرب و به‌ویژه استان کرمانشاه روایت شده است؛ ولی اختصاص فقط یک منطقه به عنوان شهر ملی و شناساندن تنبور از طریق فقط یک محل و مکان قطعا نمی‌تواند به عنوان حرکتی اصیل و فرهنگی محسوب شده و تاثیرات مثبت و ارزشمندی در مسیر اعتلا و ارتقای کیفی فرهنگی در حوزه موسیقی تنبور بر جای گذارد.

این اقدام چه بسا موجب نقار و تفرقه شده و خصومت اهالی مناطق مختلف استان را بر انگیزاند و مضرات غیر قابل جبرانی را به استان و مردم شریف این دیار تحمیل کند. بدیهی است که تهیه هرگونه طرح و برنامه فرهنگی باید با نگاهی اقناعی و با بهره‌مندی از کارشناسان خبره و پژوهشگران مجرب تهیه شود.”

پس از ارسال این نامه ظاهرا روند ثبت شهر دالاهو به عنوان شهر ملی تنبور متوقف شد؛ اما تیرماه امسال خبری منتشر شد که مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه از تکمیل پرونده ثبت دالاهو به عنوان شهر ملی تنبور و ارسال آن به وزارت میراث فرهنگی خبر داده بود، خانه موسیقی نامه‌ای را به وزارت میراث فرهنگی کشور ارسال کرد و خواهان جلوگیری از این اتفاق شد.

با اصرار فرماندار شهرستان دالاهو به ثبت این شهر به عنوان شهر ملی تنبور و بی توجهی مسوولان شهری و اداره میراث فرهنگی کرمانشاه به این امر خطیر، ثبت یک شهر به نام شهر تنبور پی آمدها و تبعات بسیار منفی بدنبال خواهد داشت.

امید از با توجه به درخواست‌های مکرر هنرمندان موسیقی مناطق مختلف و پژوهشگران فرهنگی در جهت جلوگیری از این اقدام، نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز در راستای درخواست های مردمی از وزارتخانه، سازمان و ارگان های مربوطه بخواهند تا طرح مذکور متوقف شود.

برچسب ها

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.