کرونا و خسارت ۶۰ تا ۸۰ درصدی به اهالی هنر

توضیحات

به گزارش سایت هنر ما – پایگاه تخصصی هنر ایران به نقل از انجمن موسیقی ایران، سیدعباس صالحی در حاشیه جلسه شورای هنر که در محل شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد، با بیان این مطلب افزود:

در این شورا به موضوعات مختلف از جمله تأثیر کرونا بر هنر توجه شد. پاره‌ای از فعالیت‌های هنرمندان در دوران کرونا تحت تأثیر قرار گرفت؛ فرصت‌های کرونایی در این ایام در عرصه‌های مختلف وجود داشت و برخی هنرمندان در شرایط کرونایی برای انتقال هنرشان از این شرایط بهره گرفتند.

وی با اشاره به اینکه خسارات ایام کرونا در برخی موارد به اصحاب هنر بین ۶۰ تا ۸۰ درصد بوده است، گفت: دولت اقداماتی در این زمینه داشته است ولی طبیعتاً نیازمند توجه مضاعف هستیم.

صالحی از توجه جدی بر تولید تله‌تئاتر خبر داد و گفت:

سابقه خوبی در تولید تله‌تئاتر داشتیم و تلاش داریم این تجربه تقویت شود ضمن آنکه فرصت‌های کرونایی هم در این عرصه تقویت شود.

وی با بیان اینکه دوره کرونا فلسفه هنر کرونایی در حوزه زیبایی و گونه‌شناسی دارد، گفت: هرچه کرونا زمانش طولانی‌تر شود زیست‌بوم جدیدی شکل می‌دهد و باید فلسفه هنر کرونایی داشته باشیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود:

در سند مهندسی فرهنگی به موضوع مد و لباس توجه و این سند به وزارت فرهنگ ارجاع شده است و در فضای سند چارچوبی را ستاد مهندسی معرفی کرده و قرار است شورای هنر اظهار نظرهای خود را به این سند داشته باشد.

صالحی درباره رفع مشکلات دانشگاه هنرهای سنتی استاد فرشچیان بیان کرد:

مصوبه با این نگاه شکل گرفت که نظام استاد شاگردی دیرین آموزشی خودمان را ادامه دهیم، همچنین قرار شد کمیته‌ای مشترک با وزارت علوم داشته باشیم و حاصل مسائل مطرح شده به شورای هنر با حضور وزیر علوم تعیین تکلیف شود.

وی درباره تسهیلات درنظرگرفته‌شده برای جبران خسارات کرونا به عرصه هنر گفت:

در بخش‌های مختلف این خسارت‌ها نسبت به سال قبل از حیث کار و فروش عرصه‌های مختلف شاهد بودیم، بر این اساس اقداماتی داشته‌ایم که بخشی از آن مربوط به بیمه سه ماهه هنرمندان بود، بخشی دیگر به عنوان کمک تسهیلات معیشتی به هنرمندان مربوط می‌شد.

صالحی در پایان افزود:

رقم ۱۲ میلیارد تومانی برای ۷۵ هزار عضو صندوق هنر در نظر داریم، سامانه کارا هم به کسانی که خسارت دیدند،‌ تسهیلات می‌دهد و ثبت‌نام تا پایان مهر ادامه دارد، علاوه بر آن تسهیلات ۴ درصد اشتغال را داشتیم که تخصیص ۲۰۰ میلیارد تومان آن محقق شد.

برچسب ها

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *